Kierowca zawodowy

Dlaczego warto zostać kierowcą zawodowym?

Praca zawodowego kierowcy jest doskonałym wyborem dla osób, które lubią podróże i poznawanie nowych miejsc. Jeżdżący zawodowo cieszą się też dużą swobodą w kwestii doboru dróg oraz mają okazję wykazać się własną inicjatywą – im wydajniej są w stanie pokonać wyznaczoną trasę, tym bardziej doceniane są ich wysiłki.

Nie jest to jednak praca dla każdego: osoby bardzo podatne na stres, o słabym zdrowiu i niskiej wytrzymałości mogą mieć problemy z długimi trasami oraz napiętym grafikiem dostaw. Nie każdemu odpowiada też fakt „życia na szlaku” – większość kierowców zawodowych spędza nawet po parę dni w drodze, wracając do domu tylko na weekendy albo co dwa-trzy dni.

Wymagania do zostania kierowcą zawodowym

  • Wiek: Osoby, które ukończyły 21 lat. Kierowcą zawodowym może zostać też osoba, która ukończyła 18 lat, z tym że musi liczyć się z koniecznością dłuższego szkolenia w celu uzyskania uprawnień.
  • Kategorie: Osoba, ubiegająca się o status kierowcy zawodowego musi posiadać prawo jazdy kat. B oraz kategorii ciężkich – C, C+E.
  • Badania lekarskie: Osoba, pragnąca zdobyć uprawnienia kierowcy zawodowego musi przejść badania: psychologiczne i ogólne- u lekarza z uprawnieniami kierowców, badania profilaktyczne. Badania profilaktyczne muszą być powtarzane co pięć lat od daty ukończenia szkolenia okresowego.
  • Szkolenia: Osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C lub C+E uzyskane po 10.09.2009 podlegają kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Obejmuje ona 140 godzin.

Osoby, które ukończyły 21 lat i posiadają prawo jazdy kategorii C lub C+E mogą przejść kwalifikację przyspieszoną. Obejmuje ona: 130 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin zajęć praktycznych, z czego 8 w ruchu drogowym i 2 w warunkach specjalnych.

Następnie, kierowca który chce zachować uprawnienia do wykonywania transportu drogowego podlega szkoleniu okresowemu co pięć lat.

Szkolenie okresowe to 35 godzin szkolenia teoretycznego w formie ćwiczeń lub wykładów.